bagietka francuska
Krótka historia podłużnej bagietki
Lipiec 24, 2017
Pokaż wszystkie

Nieprosta prostota, czyli kilka słów o suflecie

suflet francuski

Nieprosta prostota, czyli kilka słów o suflecie

Początków sufletu dopatruje się w XVIII-wiecznej Francji. Z francuskiego „souffle” znaczy tyle, co dmuchnięcie, oddech. Potrawa rzeczywiście przypomina nadmuchany, delikatny puch i niestety – ma tendencję do opadania. Niektórzy żartują, że opada od samego patrzenia na piekarnik, gdyż wyczuwa nasz strach przed wklęśnięciem i tym samym… robi psikusa. Jak zaradzić opadaniu sufletu i sprawić, żeby wyszedł idealnie puszysty?

Charakterystyczna konsystencja

Klasyk kuchni francuskiej – suflet – to wyjątkowy, delikatny, podawany na ciepło wypiek, bazujący na pianie ubitej z białek, żółtkach, maśle, a w przypadku wydania „na słodko” – z dodatkiem cukru. Poza wspomnianymi składnikami znaleźć się w nim mogą orzechy, migdały, czekolada, przeciery owocowe, warzywa lub sery. Niepowtarzalna konsystencja uzyskiwana jest przede wszystkim dzięki odpowiednio długo ubijanej pianie z białek, jednak nie jest to warunek wystarczający do uzyskania idealnego wypieku.

Jak zrobić idealny suflet?

Pomimo prostoty wypiek jest dla laika trudny w wykonaniu – wymaga skupienia i drobiazgowej dbałości zarówno o proporcje składników, jak i sposób ich łączenia i wypiekania. Zanim przejdziemy do mieszania produktów musimy pamiętać o wcześniejszym wyjęciu ich z lodówki, aby uzyskały temperaturę pokojową. Starajmy się również zadbać, aby ilość użytych składników była identyczna, jak w sprawdzonym przepisie – nawet niewielkie zmiany proporcji mogą skutkować niepowodzeniem. Kolejnym etapem przygotowania jest staranne oddzielenie żółtek od białek. Ubicie białek może okazać się niemożliwe w sytuacji, gdy znajdzie się wśród nich chociaż odrobina żółtka. Idealna piana może okazać się łatwiejsza w przygotowaniu, jeżeli będziemy miksować ją ze szczyptą soli, łyżką mąki kukurydzianej lub odrobiną soku z cytryny. Należy zapamiętać  – musi być bezwzględnie sztywna! Można dodać do wypieku więcej białek niż żółtek, aby suflet wyszedł naprawdę puszysty.

Porad ciąg dalszy…

To nie koniec porad. Przed napełnieniem kokilek (małe, ceramiczne naczynia z pionowymi ściankami, idealne do sufletów i owocowego crumble) należy wysmarować je masłem, aby suflet nie przyklejał się do foremki. Następnie należy nagrzać piekarnik do odpowiednio wysokiej temperatury – tylko taka umożliwi szybki wzrost objętości i ścinanie białka. Pianę z białek łączy się zresztą składników od razu przed wstawieniem do piekarnika. Masy nie wolno mieszać mikserem – najlepsza do tego okazuje się drewniana łyżka, którą będziemy wykonywać delikatne ruchy okrężne, w jednym kierunku. Kokilki wypełniamy masą do ok. 3/4 wysokości, aby suflet miał miejsce na wyrośnięcie. W trakcie pieczenia pod żadnym pozorem nie wolno otwierać piekarnika.

Jak widać, potrawa wymaga odrobiny zachodu, ale przyjemny puch, który poczujemy na języku podczas kosztowania sufletu z pewnością wynagrodzi wszelkie zmagania.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ok